Przejdź do treści
Strona główna » Motywacja – czy naprawdę jest tak ważna? Jak zmotywować uczniów?

Motywacja – czy naprawdę jest tak ważna? Jak zmotywować uczniów?

Jest jedna rzecz, która wpływa na to, jak szybko wzrastają Twoi uczniowie, ilu osobom realnie pomogą zajęcia, które prowadzisz. A o czy mowa? o motywacji! Nie będzie efektów bez motywacji do działania. Motywacja jest kluczem do sukcesu.

Czy zawsze tak myślałam?

Kilka lat temu wydawało mi się, że uczniowie sami powinni ją odnaleźć, a moja postawa nie ma tu nic to tego. Myliłam się. I to bardzo. Wtedy miałam wrażenie, że to banał. Dziś wiem, że motywacja jest szczególnie istotna w przypadku egzaminu, gdzie wymagana jest systematyczna praca i przyswojenie dużej ilości materiału. Silna motywacja pozwoli przezwyciężyć napotkane przeszkody podczas nauki. Ponadto pozytywnie wpłynie na podejście do nauki i egzaminu. Osoby zmotywowane lepiej poradzą sobie ze stresem. Mają większą wiarę we własne umiejętności.

Jak możesz pomóc uczniom?

✅ Stwórz przyjazną i wspierającą atmosferę – jeśli uczniowie będą czuli, że na lekcjach jest miła i przyjazna atmosfera, która sprzyja zaufaniu, otwartości i wzajemnej pomocy będą bardziej skłonni zaangażować się w naukę. To wszystko dlatego, że poczują się komfortowo.

✅ Monitoruj postępy – i wcale nie mam tu na myśli ocen, kolejnych kartkówek czy sprawdzianów. Chodzi o to by śledzić ich postępy, dostrzec co już się wiedzą. Podkreśl co już mają opanowane, jak dużo materiału już przyswoili. Pokaż im na jakim są etapie. Wspomnij o tym gdzie byli miesiąc temu i jaką drogę pokonali. 

✅ Podkreśl znaczenie nauki – warto wyjaśnić uczniom dlaczego się uczą, dlaczego dana wiedza lub umiejętności są ważne nie tylko podczas egzaminu. Podkreśl jaki to ma wpływ na dalszy ich rozwój osobisty i zawodowy.

✅ Pozytywnie wzmacniaj – doceniaj wysiłki uczniów. Chwal ich, udzielaj konstruktywnej krytyki i nagradzaj za dokonane osiągnięcia.

✅ Pamiętaj o indywidualnym podejściu – każdy z uczniów jest inny. Inną ma wrażliwość, inne doświadczenia życiowe, inne trudności, predyspozycje i talenty. Nie zapominaj o tym.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest byś jako nauczyciel wierzył w umiejętności uczniów i szczerze im dopingował. Kiedy TY sam w nie wierzysz, stajesz się potężnym źródłem motywacja dla swoich uczniów. Twoje zaufanie i wiara w ich zdolności mogą pomóc im zbudować pewność siebie i motywację do osiągnięcia sukcesu. W ten sposób, będą mogli uwierzyć w siebie tak samo mocno jak Ty wierzysz w nich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *