Przejdź do treści
Strona główna » 7 pomysłów na ciekawą lekcję matematyki.

7 pomysłów na ciekawą lekcję matematyki.

Dzisiaj przychodzę do Was z 7 inspirującymi pomysłami na ciekawe lekcje matematyki, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie wśród Waszych uczniów. Wykorzystaj te zabawy, gry i ćwiczenia, aby uczniowie odkryli magię matematyki w nowatorski sposób!

Bingo matematyczne

To pierwszy z pomysłów na ciekawą lekcje matematyki. Uczniowie otrzymują gotowe plansze do gry w Bingo ( mogą również samodzielnie przygotować plansze 4×4 lub 3×3). Gdy każdy z uczniów ma już planszę, nauczyciel losowo wybiera jedno z zadań. Jeśli na planszy ucznia znajduje się liczba, która jest rozwiązaniem zadania, zakreśla ją. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zakreśli na swojej planszy cały wiersz lub kolumnę. Wówczas uczeń mówi głośno” BINGO”. Moi uczniowie uwielbiają tę grę. Jeśli również chcesz je wykorzystać na swoich lekcjach to odsyłam Cię do moich gotowych materiałów.

Karty do gry

Ciekawe rozwiązanie, które możesz wykorzystać na swoich zajęciach. Zamiast tradycyjnych kolorów i figur, uczniowie będą rozwiązywać np. równania czy  działania na potęgach. To świetny sposób na naukę i zabawę jednocześnie!

Domino matematyczne

Kolejna propozycja na ciekawą i angażującą lekcje matematyki. Uczniowie otrzymują zestaw kafelków, na których znajdą się różne polecenia, zadania które należy odpowiednio dopasować. Dzięki temu nasi podopieczni utrwalają podstawowe pojęcia matematyczne. Tradycyjne domino znajdziesz w jednym z moich materiałów – Zestaw kart z kodami QR. Dodatkowo otrzymujesz w nim domino w wersji z kodami QR.

Gry planszowe

To już czwarty pomysł na interesujące zajęcia matematyki. Skorzystaj z gotowych gier planszowych lub stwórz razem z uczniami swoje własne. Podczas rozgrywki uczniowie zdobywają punkty za rozwiązywanie zadań i przemieszczanie się po planszy. To świetna okazja, aby rozwijać umiejętności matematyczne w rywalizacyjnej atmosferze. Jeśli szukasz gotowych rozwiązań to mam dla Ciebie grę planszową – własności liczb naturalnych oraz grę planszową z 4 zestawami pytań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kostki do gry

Kolejne rozwiązanie, które można wykorzystać na zajęciach. Wystarczy, że przygotujesz tradycyjne kostki do gry. Niech  uczniowie rzucają kostkami i tworzą z wyników działania, które następnie rozwiązują. Możliwości jest wiele. Jak może wyglądać taka lekcja? Zapraszam do obejrzenia mojego materiału na Instagramie, może Cię zainspiruje.

Memory matematyczne

Chyba każdy zna grę memory. Czemu więc nie wykorzystać jej podczas zajęć? Ta klasyczna gra może okazać się świetnym narzędziem edukacyjnym. Pobierz darmowe memory niech Twoi uczniowie ćwiczą pamięć oraz rozpoznawanie figur geometrycznych.

Karty pracy

To już ostatnia inspiracja dotycząca ciekawych lekcji matematyki w tym artykule. Karty pracy mogą być różne. Ważne by były tak skonstruowane by zaciekawić i zainteresować uczniów, a zajęcia były pełne radości i uśmiechu. To także doskonała okazja, aby rozwijać umiejętności logicznego myślenia, koncentracji, współpracy w grupie oraz kreatywności. Pamiętaj, że zabawa i nauka idą ze sobą w parze, a matematyka może być naprawdę fascynującym przedmiotem!

Do zobaczenia w kolejnych wpisach.

Katarzyna 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *